Bourns Inc. 1.5SMC120CA-Q
Part No.:
1.5SMC120CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5SMC120CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 102VWM 214.5VC DO214AB
Comments
1.5SMC120CA-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
1.5SMC-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
102V
Voltage - Breakdown (Min):
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
214.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)