Bourns Inc. 1.5SMC13CA-Q
Part No.:
1.5SMC13CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5SMC13CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 11.1VWM 23.7VC DO214AB
Comments
1.5SMC13CA-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
1.5SMC-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11.1V
Voltage - Breakdown (Min):
12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
417.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)