Bourns Inc. 1.5SMC160CA
Part No.:
1.5SMC160CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5SMC160CA.pdf
Description:
TVS DIODE 136VWM 219VC DO214AB
Comments
1.5SMC160CA Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
136V
Voltage - Breakdown (Min):
152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)