Bourns Inc. 1.5SMC18CA-Q
Part No.:
1.5SMC18CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5SMC18CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO214AB
Comments
1.5SMC18CA-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
1.5SMC-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15.3V
Voltage - Breakdown (Min):
17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
60.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)