Central Semiconductor Corp 1.5SMC27CA TR13 PBFREE
Part No.:
1.5SMC27CA TR13 PBFREE
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Aetrix1.5SMC27CA TR13 PBFREE.pdf
Description:
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMC
Comments
1.5SMC27CA TR13 PBFREE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
23.1V
Voltage - Breakdown (Min):
25.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
37.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
40A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)