Diotec Semiconductor 1.5SMC300CA
Part No.:
1.5SMC300CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Aetrix1.5SMC300CA.pdf
Description:
TVS DIODE 256VWM 414VC DO-214AB
Comments
1.5SMC300CA Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
256V
Voltage - Breakdown (Min):
285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)