Littelfuse Inc. 1.5SMC400
Part No.:
1.5SMC400
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5SMC400.pdf
Description:
TVS SMC 324V 1500W UNIDIR
Comments
1.5SMC400 Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
1.5SMC
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
342V
Voltage - Breakdown (Min):
360V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
575.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)