Bourns Inc. 1.5SMC540CA
Part No.:
1.5SMC540CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5SMC540CA.pdf
Description:
TVS DIODE 486VWM 740VC DO214AB
Comments
1.5SMC540CA Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
486V
Voltage - Breakdown (Min):
513V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
740V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)