Diotec Semiconductor 1.5SMC550A
Part No.:
1.5SMC550A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Aetrix1.5SMC550A.pdf
Description:
TVS DIODE 495VWM 760VC DO-214AB
Comments
1.5SMC550A Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
495V
Voltage - Breakdown (Min):
522V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
760V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)