YAGEO 1.5SMC6.8A/TR13
Part No.:
1.5SMC6.8A/TR13
Manufacturer:
YAGEO
Datasheet:
Aetrix1.5SMC6.8A/TR13.pdf
Description:
1.5SMC, DO-214AB, 5.8V, 10.5V, R
Comments
1.5SMC6.8A/TR13 Specifications
Manufacturer:
YAGEO
Series:
1.5SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.8V
Voltage - Breakdown (Min):
6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
144.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)