YAGEO 1.5SMC7.5CA/TR13
Part No.:
1.5SMC7.5CA/TR13
Manufacturer:
YAGEO
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Aetrix1.5SMC7.5CA/TR13.pdf
Description:
TVS DO-214AB 6.4V 11.3V R
Comments
1.5SMC7.5CA/TR13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
1.5SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.4V
Voltage - Breakdown (Min):
7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
134.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)