Central Semiconductor Corp 1.5SMC91CA BK PBFREE
Part No.:
1.5SMC91CA BK PBFREE
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Datasheet:
Aetrix1.5SMC91CA BK PBFREE.pdf
Description:
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMC
Comments
1.5SMC91CA BK PBFREE Specifications
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
77.8V
Voltage - Breakdown (Min):
86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)