Central Semiconductor Corp 1SMC100CA TR13 PBFREE
Part No.:
1SMC100CA TR13 PBFREE
Datasheet:
Aetrix1SMC100CA TR13 PBFREE.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC SMC
Comments
1SMC100CA TR13 PBFREE Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)