Central Semiconductor Corp 1SMC150CA TR13 PBFREE
Part No.:
1SMC150CA TR13 PBFREE
Datasheet:
Aetrix1SMC150CA TR13 PBFREE.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC
Comments
1SMC150CA TR13 PBFREE Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)