Central Semiconductor Corp 1SMC17CA TR13 PBFREE
Part No.:
1SMC17CA TR13 PBFREE
Datasheet:
Aetrix1SMC17CA TR13 PBFREE.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC
Comments
1SMC17CA TR13 PBFREE Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)