Central Semiconductor Corp 1SMC18CA TR13 PBFREE
Part No.:
1SMC18CA TR13 PBFREE
Datasheet:
Aetrix1SMC18CA TR13 PBFREE.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Comments
1SMC18CA TR13 PBFREE Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)