Central Semiconductor Corp 1SMC43CA TR13 PBFREE
Part No.:
1SMC43CA TR13 PBFREE
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Aetrix1SMC43CA TR13 PBFREE.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Comments
1SMC43CA TR13 PBFREE Specifications
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)