Central Semiconductor Corp 1SMC58CA BK PBFREE
Part No.:
1SMC58CA BK PBFREE
Datasheet:
Aetrix1SMC58CA BK PBFREE.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Comments
1SMC58CA BK PBFREE Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)