Central Semiconductor Corp 1SMC70CA TR13 PBFREE
Part No.:
1SMC70CA TR13 PBFREE
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Aetrix1SMC70CA TR13 PBFREE.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Comments
1SMC70CA TR13 PBFREE Specifications
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)