Diotec Semiconductor 3.0SMCJ10A
Part No.:
3.0SMCJ10A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ10A.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC DO-214AB
Comments
3.0SMCJ10A Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
176.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)