Diotec Semiconductor 3.0SMCJ11A
Part No.:
3.0SMCJ11A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ11A.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO-214AB
Comments
3.0SMCJ11A Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
164.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)