Diotec Semiconductor 3.0SMCJ12A
Part No.:
3.0SMCJ12A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ12A.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO-214AB
Comments
3.0SMCJ12A Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
150.7A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)