Diotec Semiconductor 3.0SMCJ13A
Part No.:
3.0SMCJ13A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ13A.pdf
Description:
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO-214AB
Comments
3.0SMCJ13A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13V
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
139.5A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)