Diotec Semiconductor 3.0SMCJ170CA
Part No.:
3.0SMCJ170CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ170CA.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO-214AB
Comments
3.0SMCJ170CA Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.9A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)