Diotec Semiconductor 3.0SMCJ18A
Part No.:
3.0SMCJ18A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ18A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO-214AB
Comments
3.0SMCJ18A Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
102.7A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)