Diotec Semiconductor 3.0SMCJ33A
Part No.:
3.0SMCJ33A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ33A.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO-214AB
Comments
3.0SMCJ33A Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
56.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)