Diotec Semiconductor 3.0SMCJ43A
Part No.:
3.0SMCJ43A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ43A.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO-214AB
Comments
3.0SMCJ43A Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
43.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)