Diotec Semiconductor 3.0SMCJ48CA-AQ
Part No.:
3.0SMCJ48CA-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ48CA-AQ.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO-214AB
Comments
3.0SMCJ48CA-AQ Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.7A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)