Diotec Semiconductor 3.0SMCJ60CA
Part No.:
3.0SMCJ60CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ60CA.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO-214AB
Comments
3.0SMCJ60CA Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
30.9A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)