Diotec Semiconductor 3.0SMCJ6.5CA
Part No.:
3.0SMCJ6.5CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ6.5CA.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO-214AB
Comments
3.0SMCJ6.5CA Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
267.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)