Diotec Semiconductor 3.0SMCJ7.5A
Part No.:
3.0SMCJ7.5A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ7.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO-214AB
Comments
3.0SMCJ7.5A Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
232.5A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)