Diotec Semiconductor 3.0SMCJ7.5CA
Part No.:
3.0SMCJ7.5CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ7.5CA.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO-214AB
Comments
3.0SMCJ7.5CA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
232.5A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)