YAGEO 5.0SMDJ190A/TR13
Part No.:
5.0SMDJ190A/TR13
Manufacturer:
YAGEO
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Aetrix5.0SMDJ190A/TR13.pdf
Description:
TVS DO-214AB 190V 310V RE
Comments
5.0SMDJ190A/TR13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
5.0SMDJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
190V
Voltage - Breakdown (Min):
211V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
308V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16.2A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)