Comchip Technology ACPDT-12VUA-HF
Part No.:
ACPDT-12VUA-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
TVS DIODE 12VWM 28VC SOT23-3
Comments
ACPDT-12VUA-HF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
2
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
28V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
300W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)