Comchip Technology ASMBJ100A-HF
Part No.:
ASMBJ100A-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixASMBJ100A-HF.pdf
Description:
DIODE TVS 100V 600W SMB UNI-DIR
Comments
ASMBJ100A-HF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)