Comchip Technology ASMBJ160CA-HF
Part No.:
ASMBJ160CA-HF
Datasheet:
AetrixASMBJ160CA-HF.pdf
Description:
DIODE TVS 160V 600W SMB BI-DIR A
Comments
ASMBJ160CA-HF Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)