Comchip Technology ASMBJ40A-HF
Part No.:
ASMBJ40A-HF
Datasheet:
AetrixASMBJ40A-HF.pdf
Description:
DIODE TVS 40V 600W SMB UNI-DIR A
Comments
ASMBJ40A-HF Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)