Comchip Technology ASMBJ60A-HF
Part No.:
ASMBJ60A-HF
Datasheet:
AetrixASMBJ60A-HF.pdf
Description:
DIODE TVS 60V 600W SMB UNI-DIR A
Comments
ASMBJ60A-HF Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)