Comchip Technology ATVJ10B280JB-HF
Part No.:
ATVJ10B280JB-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixATVJ10B280JB-HF.pdf
Description:
AUTOMOTIVE DIODE TVS 28VWM 45.4V
Comments
ATVJ10B280JB-HF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
22.03A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)