Bourns Inc. CDSOT23-T15
Part No.:
CDSOT23-T15
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AetrixCDSOT23-T15.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 30VC SOT23-3
Comments
CDSOT23-T15 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
30V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)