Bourns Inc. CDSOT23-T24C-Q
Part No.:
CDSOT23-T24C-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIO TVS VWM 24V 500W BIDIR SOT23
Comments
CDSOT23-T24C-Q Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
2
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
49V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
63pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)