Comchip Technology CPDER12V
Part No.:
CPDER12V
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
0503 (1308 Metric)
Datasheet:
AetrixCPDER12V.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 25V 0503/SOD723F
Comments
CPDER12V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
0503 (1308 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
25V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
25W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
12pF @ 1MHz