Comchip Technology CPDF12V0U
Part No.:
CPDF12V0U
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
1005 (2512 Metric)
Datasheet:
AetrixCPDF12V0U.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 24V 1005/SOD323F
Comments
CPDF12V0U Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
1005 (2512 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
120W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
60pF @ 1MHz