Comchip Technology CPDUR24V-HF
Part No.:
CPDUR24V-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
AetrixCPDUR24V-HF.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 47V 0603/SOD523F
Comments
CPDUR24V-HF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
25V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
47V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
47W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
10pF @ 1MHz