Diodes Incorporated D10V0S1U3LP20-7
Part No.:
D10V0S1U3LP20-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
3-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
AetrixD10V0S1U3LP20-7.pdf
Description:
SURGE PROTECTION PP U-DFN2020-3
Comments
D10V0S1U3LP20-7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
3-UDFN Exposed Pad
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18A
Power - Peak Pulse:
320W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
1430pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)