Diodes Incorporated D20V0S1U3LP20-7
Part No.:
D20V0S1U3LP20-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
3-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
AetrixD20V0S1U3LP20-7.pdf
Description:
TVS DIODE 20VWM 32VC U-DFN2020-3
Comments
D20V0S1U3LP20-7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
3-UDFN Exposed Pad
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10A
Power - Peak Pulse:
4000W (4kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)