Diodes Incorporated DLPD3V3LC-7
Part No.:
DLPD3V3LC-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
SOT-23-6
Description:
TVS DIODE 3.3VWM 22VC SOT26
Comments
DLPD3V3LC-7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
SOT-23-6
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
3.3V
Voltage - Breakdown (Min):
4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
330W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
2.5pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)