Comchip Technology ESD12VDH-HF
Part No.:
ESD12VDH-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
2-UDFN
Datasheet:
AetrixESD12VDH-HF.pdf
Description:
DIODE ESD 12VWM 1500W 0603/DFN16
Comments
ESD12VDH-HF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
2-UDFN
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
30V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
50A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
265pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)