YAGEO LCE20A/TR13
Part No.:
LCE20A/TR13
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
AetrixLCE20A/TR13.pdf
Description:
TVS DO-201 20V 32.4V 13
Comments
LCE20A/TR13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
LCE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)