Littelfuse Inc. P-1.5KE100C
Part No.:
P-1.5KE100C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
AetrixP-1.5KE100C.pdf
Description:
TVS DIODE 85.5VWM 143.85VC DO201
Comments
P-1.5KE100C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85.5V
Voltage - Breakdown (Min):
90V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
143.85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)